تعمیر و ترمیم تخته وایت برد

تعمیر و ترمیم تخته وایت برد

تعمیر و ترمیم تخته وایت برد (whiteboard repair) یک روش برای استفاده مجدد و کم کردن هزینه خرید میباشد. وایت بردها یا تخته‌های سفید انواع مختلفی دارند، که پرکاربردترین جنس آن، از ورق فولادی تولید می‌گردد که با رنگ سفید پولیش می‌شود. ورق‌های وایت برد دارای کیفیت‌ها و ضخامت‌های مختلف هستند.
گاهی اوقات با گذر زمان و استفاده مکرر و دائم از وایت بردها و به علت نگهداری نامناسب رنگ آن به سیاه و تیره می‌شود. و این اتفاق سبب پایین آمدن کیفیت تخته  می‌گردد.
علت این سیاهی بر روی تخته فرسوده شدن و از بین رفتن رنگ و پوشش سفید روی تخته وایت برد است. و این فرسودگی باعث می‌شود که نوشتن و پاک کردن بر روی آن به سختی انچام می‌گردد. و دیگر تخته قابلیت استفاده نخواهد داشت.
همانطور که دیده‌اید وایت برد شامل قطعاتی مانند قاب یا زوار دور تا دور آن، ورق سفید رنگ رویه و هم چنین صفحه چوبی در پشت آن است. برای تعمیر و ترمیم  تخته وایت برد فرسوده تنها راه تعویض ورق سفید رنگ رویی و بکارگیری قاب و صفحه چوبی قبلی است .

تعمیر تخته وایت برد سرامیکی

قبل از شروع به تعمیر و ترمیم تخته وایت برد مغناطیسی این توضیح لازم است که بدانید، در ساخت تخته وایت بردهای سرامیکی که یکی از با کیفیت‌ترین تخته‌های وایت برد است. از ورق‌های با پوشش سرامیک استفاده می‌شود. که ورق‌های این نوع وایت برد از پورسلین لعاب‌ داده ‌شده بر روی فولاد تولید می‌گردد. که این ورق‌ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. و دارای گارانتی های بلند مدت است و قیمت بالاتری هم نسبت به وایت بردهای معمولی دارند. و در صورت بروز مشکل و خرابی که در این نوع کمتر رخ میدهد با تعویض ورق سرامیکی دوباره نو می‌شود.

تعمیر تخته وایت برد

در ادامه آموزش تعمیر و ترمیم تخته وایت برد به این موضوع میپردازیم که در صورت خرابی وایت برد با آن چه کنیم؟و اینکه آیا تعویض کل وایت برد بصرفه تر هست یا تعمیر صفحه وایت برد؟

در بیشتر موارد برای تعمیر انواع وایت بردها می‌شود با عوض کردن صفحه روی آن و یک وایت برد نو با کمترین هزینه درست کرد. با چسباندن ورق های نو وایت برد بر روی تخته سیاه‌های قدیمی می توان آنها را تبدیل به تخته وایت برد کرد.

با این روش میتوانیم مانع تخریب دیواری که تخته سیاه بر روی آن نصب است شویم.
و همچنین از بی استفاده ماندن تخته سیاه جلوگیری کنیم. و این کار باعث میشود که با یک دوم هزینه خرید یک وایت برد نو با تبدیل تخته سیاه به وایت برد هزینه خرید کاهش دهیم.

تخته وایت برد جدید مغناطیسی با قاب جدید

takhtewhiteboard

تعمیر تخته وایت برد مغناطیسی

 

در اینجا باید قبل از توضیح در زمینه تعمیر و ترمیم تخته وایت برد مغناطیسی باید به این نکته اشاره کنیم، که صفحه مغناطیسی بکار رفته در این نوع تخته وایت برد در زمان ساخت در کارخانه به دلیل جلوگیری از تاب برداشتن و  تبله نکردن در زمان نوشتن به مدت ۱۲ساعت زیر دستگاه‌های پرس‌ سنگین قرار می‌گیرد که سطح صفحه کاملا سیقلی و یکدست شود.

و با توجه به مورد ذکر شده در زمان تعمیر و ترمیم تخته وایت برد مغناطیسی دیگر این امکان پرس کردن مجدد وجود ندارد. و به همین دلیل در برخی مواقع بعد از مدت کمی صفحه جدا می‌شود و صفحه تبله میکند. بنابراین متوجه شدید که در این نوع از تخته ها امکان تعمیر با کیفیت وجود ندارد. و بهترین کار بجای تعمیر خرید یک تخته نو و آکبند است .

وایت برد ها بعد از مدتی استفاده فرسوده شده و دچار خوردگی، خط و خش و اثر ماژیک می گردند که این امر باعث خرابی نوک ماژیک، استهلاک بیشتر شده و هزینه های مستقیم و غیر مستقیم اماکن آموزشی بالا میرود. با تعمیر تخته های وایت برد با صرف هزینه ای بسیار ناچیز نسبت به خرید وایت برد جدید میتوان هم به کلاس چهره ای نو بخشید و هم باعث صرفه جویی هزینه ها گردید.

مراحل تعمیر تخته وایت برد

اینها مواردی هستند که برای تعمیر و ترمیم تخته وایت برد باید انجام گیرد .برای شروع سطح تخته را با الکل تمیز میکنیم ، بعد از جدا کردن زوارهای دور تخته سطح ورق روی تخته را بلند می‌کنیم. ورق وایت برد جدید را روی سطح تخته وایت برد قرار میدهیم تا اطمینان حاصل کنیم که ورق به اندازه تخته میباشد.

مقدار زیادی از سطح ورق را توسط نگهدارنده (گیره دستی) محکم کنید. با ورق جدیدی که قرار است جایگزین شود قدم به قدم جلو میرویم و روش انجام این کار به این شکل می‌باشد که هر دو طرف آن را به چسب آغشته می‌کنیم، و بعد از چند دقیقه بوسیله یک کاردک چسب را به چپ و راست می‌کشیم تا تمام برجستگی‌های چسب برطرف گردد. و تمام سطح چسب بر روی تخته یکنواخت شود و بعد از۲۰ دقیقه ورق مورد نظر را بر روی تخته می‌چسبانیم.

نحوه افزایش طول عمر تخته وایت برد

در ادامه توضیح در قسمت پایانی لازم دیدیم برای تعمیر و ترمیم تخته وایت برد به نحوه بالا بردن طول عمر تخته هم اشاره کنیم، و در اینجا قصد داریم راهکاری را به شما آموزش دهیم که باعث بالا رفتن طول عمر تخته وایت برد می‌شود.
دقت داشته باشید که مرغوبیت جنس ورق و نوع رنگ به کار گرفته شده در ساخت صفحه وایت برد در کنار نحوه نگهداری از صفحه وایت برد هم از اهمیت بالایی برخوردار است.

در اصل با چند روش ساده می‌توانید طول عمر تخته وایت برد را چند برابر کنید که در اینجا به این موارد اشاره خواهیم کرد:

 • اولین و مهم‌ترین قسمتی که می‌تواند سبب بالا رفتن عمر مفید تخته شما شود. استفاده از ماژیک مرغوب است، ماژیک های متفرقه و چینی به دلیل اینکه الکل کافی به مرور زمان استفاده باعث خرابی صفحه می‌شوند.
 • دقت کنید که مطالب نوشته شده برای مدت طولانی بر روی صفحه رها نشود. به دلیل اینکه الکل ماژیک اثر خود را از دست می‌دهد و تبدیل به ماژیک غیر وایت برد می‌شود ، و این مشکل باعث کاسته شدن از عمر مفید تخته می‌گردد.
 • راه دیگر برای بالا بردن عمر تخته وایت برد این است که را در محیط پر گرد و خاک نصب نشود. گرد و خاک زیاد سبب خراب شدن رنگ ورق روی تخته می‌شود، و با مرور زمان و استفاده مکرر عمر وایت برد کاهش می‌یابد.
 • سعی کنید با استفاده از اسپری تمیز کننده وایت برد ماهی یک بار تخته را پاک کنید و و تا مدت یک ساعت بعد از استفاده از آن روی تخته چیزی نوشته نشود.
 • یکی دیگر از نکات برای بالا بردن عمر تخته وایت برد این است که آن را در مقابل مستقیم نور آفتاب نصب نکنید.
 • برای پاک کردن از تخته پاکنی استفاده کنید که جنس مرغوبی داشته باشد و تخته پاکن به رنگ صفحه آسیب وارد نزند و روی آن خط و خش ایجاد نکند.

وایت برد مغناطیسی صبا

نکات مهم در خرید تخته وایت برد

نکته آخر که باید مورد توجه قرار گیرد این است که تعمیر و ترمیم تخته وایت برد میتواند باعث دلگرمی کاربران باشد ولی بهتر است به این نکته مهم توجه شود برای اینکه دیرتر نیازمند این امر گردید بهتر است:

در زمان خرید تخته وایت برد توجه کنید که تخته وایت بردی را خریداری کنید، که جنس با کیفیت و مرغوبی داشته باشد. تخته وایت بردهای مرغوب تولید شده در کشور بیشتر از صفحه ی خارجی کره ای استفاده می‌کنند.

که این نوع ورق‌ها عمر بالاتری نسبت به بقیه صفحه‌ها دارند. و نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد داشتن اسکلت بندی محکم و صفحه پشتی محکم و ضخیم می‌باشد. زیرا اگر از اسکلت نامناسب و ضعیف و یا صفحه پشتی نازک استفاده شده باشد، بزودی بعد از مدتی استفاده دچار تاب خوردگی و موج می‌شود.

 

4 پاسخ
 1. Fatemeh
  Fatemeh گفته:

  سلام خسته نباشید .تخته وایت برد من روی دیوار نصبه اما چند وقته تخته پشتی بالا اومد اصطلاحا(وَرم کرده )و تخته از دیوار فاصله گرفته ،میشه تعمیرش کرد؟

  پاسخ
 2. حمیدرضا عادلی
  حمیدرضا عادلی گفته:

  سلام ،بنده یه تخته وایت برد مغناطیسی دارم که بعلت فشار و سنگینی از بالا دو تا موج درشت روش افتاده ابعادش 90 در 120 هستش ،محصول شرکت شیدکو هم هستش،خواهشمندم این تخته رو برام تعمیر کنید،یا من رو راهنمایی بفرمائید در خصوص تعمیرش

  پاسخ
  • جواد خدابخش راد
   جواد خدابخش راد گفته:

   سلام.باشیدکو تماس بگیرید اگر انجام دادند مشکل حله .هرچند دراصفهان هستند.اگرنشد از طریق واتسپ عکس پشت وروی تخته را ارسال نمایید.چنانچه مقدورباشه درخدمتم.ولی به نظر من اگر ازنظر نوشتاری مشکلی نداره استفاده نموده وهزینه هم نکنید.09121770653راد

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *