نحوه تمیز کردن تخته وایت برد

آموزش نحوه تمیز کردن تخته وایت برد

در اینجا قصدداریم تا نحوه تمیز کردن تخته وایت برد (How to Clean a Whiteboard) و روشهای مناسب برای انجام این کار را برای کاربران عزیز توضیح دهیم.همانطور که میدانید تخته های وایت برد از کارایی بسیار بالایی در حوزه‌های مختلف آموزشی و زندگی برخوردار هستند. و استفاده طولانی و مکرر از آن سبب بروز خط و خش و خرابی رنگ آن ها می‎شوند، و بعد از مدتی پاک کردنش آسان نیست.
ولی این را بدانید که تمیز کردن این تخته ها آنقدر هم سخت نیست، ما فقط  نیاز به یک محصول پاک کننده ساده داریم مانند: صابون و یا الکل .

روش های مناسب برای تمیز کردن تخته های وایت برد

نحوه تمیز کردن تخته وایت برد در ساده ترین حالت آن به این شکل است، که برای از بین بردن لکه های سر سخت قدیمی ابتدا با کشیدن یک خط جدید بروی خطوط قدیمی این کار می‌تواند با ورود الکل موجود در خط جدید کمک به پاک کردن نوشته‌های قدیم کرد.

علت این که خطوط قدیمی راحت پاک نمی‌شوند این است که یا از مازیک‌های غیر وایت برد استفاده شده است یا به مدت طولانی ماندن بر روی تخته باعث از بین رفتن الکل موجود در آن شده و باعث به جا ماندن رد شده است.

دقت کنید که وقتی خط جدیدی بر روی خط قدیمی می‌کشید نگذارید که خط خشک شود و سریع با یک پارچه مناسب یا تخته پاکن مخصوص قبل از خشک شدن اقدام به پاک کردن کنید. در صورتی که پاک نشد مجدد این کار را انجام دهید و تا جایی ادامه دهید که کاملا مطالب قبلی پاک شوند.

 

محبوبترین مواد برای لکه های تخته

نحوه تمیز کردن تخته وایت برد قدیمی به این شکل است که برای تمیز کردن لکه های قدیمی و ردهای به جا مانده بر روی تخته از مواد مختلفی می‌توان استفاده کرد که محبوب‌ترین آنها عبارتند از :

1-دستمال مرطوب

2-پنبه آغشته به الکل

 • تمیز کردن روزانه با دستمال مرطوب از ماندگاری لکه‌ها بر روی تخته جلوگیری کنید. با یک پارچه یا اسفنج تمیز با اضافه کردن محلول تمیز کننده مورد نظر خود شروع به تمیز کردن کنید و قبل از شروع مطمئن شوید که تهویه مناسبی در محیط وجود داشته باشد.دستمال مورد نظر حتما نرم وفشرده باشد.
 • چنانچه لکه های به جا مانده روی تخته سخت ویا آثار بجا مانده از ماژیکهای معمولی یاتینری بود اجبارا از پنبه یا دستمال نرم آغشته به الکل استفاده نمایید.
 • لطفا توجه نمایید به هیچ وجه از هیچ گونه مواد شیمیایی وشیشه شور استفاده ننمایید.زیرا باعث آسیب دیدگی صفحه سفید شده وتخته بلا استفاده میگردد.

آموزش روش ساده برای تمیز کردن لکه های مقاوم تخته وایت برد

برای آموزش نحوه تمیز کردن تخته وایت برد به این لوازم نیاز داریم که به شرح زیر میباشد:

 1. اسفنج یا تخته پاک کن یا پارچه مناسب تمیز
 2. مقداری آب
 3. دستمال مرطوب الکل دار

مراحل انجام کار و نحوه تمیز کردن وایت برد

در اینجا نحوه تمیز کردن تخته وایت برد و روشهای مختلف آن را آموزش میدهیم:

 

 • روشی که برای برطرف کردن لکه‌ها می‌توان از آن استفاده کرد، ترکیب مساوی آب و الکل است. به این ترتیب است که دستمال را کاملا آغشته به الکل می‌کنید و محکم روی خطوط و لکه‌ها می‌کشید که باعث پاک شدن آنها میشود. و بعد از این مرحله تخته وایت حداقل دو ساعت در معرض هوا قرار می‌گیرد تا خشک شود.

دقت کنید که بهترین راه برای جلوگیری از لکه ها و به جا ماندن رد نوشته ها روی تخته این است که وایت برد بطور منظم

    تمیز شود

برای این که وایت بردها دوام بیشتری داشته باشند، حتما از پارچه‌های مناسب و تخته پاکن های استاندارد و با کیفیت            استفاده کنید. و به طور منظم بوسیله مواد پاک کننده استاندارد موجود در بازار تمیز کنید.

آموزش نحوه تمیز کردن تخته وایت برد 1

توصیه های مهم در مورد تمیز کردن وایت برد

در ادامه توضیح نحوه تمیز کردن تخته وایت برد لارم دانستین که توصیه هایی برای شما کاربران عزیز داشته باشیم:

 • قبل از بکار گیری مواد شوینده ظرفشویی برای تمیز کردن وایت برد بر روی قسمتی کوچک از سطح وایت برد تست کنید.
 • به هیچ عنوان از اسکاچ و یا سیم های ظرفشویی ، پارچه‌های ضخیم برای تمیز کردن وایت برد استفاده نکنید، به علت این که می‌تواند سبب از بین رفتن سطح ورق وایت برد شود و علاوه بر ایجاد خط و خش و خاصیت پاکنندگی را از دست می‌دهد.
 • برای تمیز کردن تخته هیچ وقت بصورت مستقیم برروی آن آب نگیرید این کار میتواند به تخته آسیب وارد کند و باعث تبله کردن تخته آن شود.
 • نکته دیگر این است که تمیز کردن زیاد باعث از بین رفتن خاصیت وایت برد می‌گردد، نگهداری مناسب و نوع ورق تخته در طول عمر آن و نحوه تمیز کردن آن تاثیر مستقیم دارد.
 • وقتی چیزی بر روی تخته می‌نویسید تا وقتی که نوشته خیس است اقدام به پاک کردن آن نکنید، چون جوهر خیس، لکه به جا می‌گذارد.
 • به هیچ عنوان با خودکار یا ماژیک غیر وایت برد معمولی روی وایت‌برد آن ننویسید.

تمیز کردن تخته وایت برد های قدیمی

در اینجا میخواهیم نحوه تمیز کردن تخته وایت برد قدیمی و غیرقابل استفاده را به شما کاربران آموزش دهیم:

1- قبل از شروع به تمیز کردن یک تخته وایت برد قدیمی برای جلوگیری از تلف شدن وقت و انرژی خود اول قسمت کوچکی از وایت برد را تمیز کنید، اگر نتیجه خوب بود بقیه سطح تخته را تمیز کنید.می‌توانید نوشته‌های خشک شده را با استفاده از مواد موجود در خانه پاک کنید.

2- نحوه تمیز کردن تخته وایت برد توسط الکل به این شکل است که با آغشته کردن تخته پاکن یا اسفنج تمیز به الکل و کشیدن آن روی وایت برد تا 99% یا 90% لکه ها و نوشته ها رو پاک کنید.

ولی اگر نتوانستید از تخته های قدیمی خود استفاده کنید میتوانید به صفحه لیست قیمت تخته وایت برد برای خرید یک تخته جدید مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *