سبد خرید
انواع بهترین روش های تمیز کردن تخته گچی چیست؟(پارس وایت برد)

بهترین روش تمیز کردن تخته گچی چیست؟

بهترین روش تمیز کردن تخته گچی چیست؟ (chalkboard-cleaning-ways) برای پاک کردن تخته سیاه از چه موادی استفاده کنیم؟چگونه تخته گچی را به بهترین شکل تمیز کنیم که از باقی مانده گچ ها خبری نباشد؟ اگر اقدام به خرید تخته وایت برد یا انواع گرین برد یا همان تخته گچی خودمان کرده باشید احتمالا با چالش هایی مثل نحوه نگه داری یا تمیزکردن آن ها مواجه شده اید.

خرید و قیمت انواع تخته وایت برد - پارس وایت برد

فهرست مطالب

فهرست مطالب

انواع روش های پاک کردن تخته سیاه (تخته سبز)

در این مقاله یاد می گیریم که چگونه تخته سیاه را تمیز کنیم؟روش های مختلفی برای تمیز کردن تخته گچی وجود دارد، اما برخی از آنها موثرتر از بقیه هستند. اگر تخته گچی را به درستی تمیز نکنید، ممکن است با بقایای گچ باقی مانده روی تخته سیاه مواجه شوید! خوشبختانه می توان از مواد طبیعی و غیر طبیعی مختلفی برای تمیز کردن تخته سیاه استفاده کرد که در ادامه آن ها را شرح می دهیم.

روش اول تمیز کردن تخته گچی: استفاده از تخته پاک کن + روش مناسب!

یکی از بهترین روش های تمیز کردن تخته گچی استفاده از ابزارهای مختلف مثل تخته پاک کن ابری، پارچه ای و نمدی است که در ادامه مراحل و نکات آن را توضیح می دهیم.

1. استفاده از تخته پاک کن مناسب

از تخته پاک کن استفاده کنید. مطمئن شوید که تمیز است. بهترین راه برای پاک کردن تخته سیاه استفاده از حرکت بالا و پایین در حین تمیز کردن تخته است. با پاک کردن گرد و غبار آشکار گچ با پاک کن شروع کنید.

تمیزکردن تخته گچی از محل مناسب شروع کنید!

استفاده از حرکت بالا و پایین باعث می شود که گرد و غبار گچ از شکل گیری الگوهای نامنظم جلوگیری کند. پاک کردن تخته سیاه را با پاک کن با شروع از گوشه سمت چپ بالای تخته شروع کنید.

بهترین روش تمیزکردن تخته گچی (پارس وایت برد)

با حرکات مناسب پاک کردن تخته سیاه را ساده تر کنید!

بالا و پایین تخته را پاک کنید، در گوشه سمت راست بالای تخته سیاه قرار بگیرید. پاک کن نمدی انتخاب خوبی برای تمیز کردن تخته سیاه است.همچنین می توانید تخته را مستقیماً در خطوط افقی پاک کنید. با این حال، از پاک کردن تخته سیاه به شکل دایره ای خودداری کنید.

پس از اتمام کار با پاک کن، تخته گچی را با یک پارچه تمیز، بدون پرز و خشک یا بابونه پاک کنید.

2. تمیز کردن تخته پاک کن به طور مداوم

پاک کن را تمیز کنید. اگر از تخته پاک کن نمدی برای تمیز کردن تخته گچی استفاده می کنید، احتمالاً باید به طور مرتب از آن استفاده کنید. تمیز کردن تخته پاک کن ایده خوبی است. 

تخته پاک کن ها را به هم بزنید!

تخته پاک کن ها را به هم بزنید تا به صورت روزانه تمیز شوند. این کار گرد و غبار گچ را از پاک کن ها پاک می کند، بنابراین بهتر است این کار را در بیرون انجام دهید.

با آب گرم گرد و غبار گچ ها را از روی تخته پاک کن پاک کنید!

برای تمیز کردن بیشتر پاک کن ها، پارچه ای را در آب گرم فرو کنید و از آن برای پاک کردن پاک کن ها استفاده کنید تا گرد و غبار گچ بیشتری از آن پاک شود.

از محلول های پاک کننده کمک بگیرید!

محلول های تمیز کننده خاصی وجود دارد که می توانید برای تمیز کردن پاک کن ها از آنها استفاده کنید. به فروشگاه‌های بزرگ‌تر یا فروشگاه‌های لوازم اداری نگاه کنید.

3. استفاده از دستمال مخصوص خشک شویی

از دستمال خشکشویی استفاده کنید. برخی افراد به جای تخته پاک کن نمدی معمولی از پارچه های خشک شویی برای پاک کردن گچ از روی تخته های سیاه استفاده می کنند.

پاک کردن تخته سیاه با دستمال نمدار (پارس وایت برد)

از پارچه های مخصوص استفاده کنید!

شما می توانید چنین پارچه هایی را که به طور خاص برای تمیز کردن تخته های سیاه طراحی شده اند، خریداری کنید. در فروشگاه های لوازم اداری یا معلمان جستجو کنید. آنها برای استفاده مجدد طراحی شده اند و می توانند تا یک سال دوام بیاورند.

از محلول های مخصوص تمیز کردن تخته گچی استفاده کنید!

سعی کنید Endust یا یک محصول گردگیری دیگر را روی پارچه تمیز کننده قبل از پاک کردن آن روی تخته گچی اسپری کنید.

علاوه بر پارچه نمدار از دستمال خشک هم کمک بگیرید!

هنگام تمیز کردن تخته سیاه با یک دستمال تمیز کننده خشک از همان حرکت بالا و پایین استفاده کنید که با پاک کن نمدی استفاده می کنید.

روش دوم تمیز کردن تخته گچی: پاک کردن تخته سیاه با مواد خانگی!

یکی دیگر از روش های تمیز کردن تخته گچی استفاده از ترکیب ها و محلول های خانگی برای برطرف کردن باقی مانده های گچ از روی تخته سیاه، تخته پاک کن و سایر ابزار هاست.که در ادامه شرح می دهیم.

1. برای پاک کردن تخته سیاه روغن لیمو را امتحان کنید

روغن لیمو گرد و غبار گچ را از تخته گچی شما پاک می کند و آن را صاف و تمیز و عاری از باقی مانده گچ ها می کند.

استفاده از لیمو در تمیز کردن تخته گچی (پارس وایت برد)

فواید روغن لیمو و پوست لیمو را بشناسید!

روغن لیمو از پوست لیمو به دست می آید و برخی افراد از آن برای تمیز کردن صفحه انگشت گیتار نیز استفاده می کنند. این ضد باکتری است و چه کسی بوی لیموی تازه را دوست ندارد! 

پارچه را آغشته به روغن لیمو کنید!

دو قاشق چایخوری روغن لیمو را روی یک پارچه خشک قرار دهید. پارچه را به شکل مربع تا کنید و آن را در یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده قرار دهید. روغن لیمو همچنین تخته سیاه شما را براق تر می کند.

پارچه ها را از قبل برای استفاده روزانه آماده کنید!

پس از یک روز اجازه دادن به آن، پارچه را از کیسه پلاستیکی بردارید و تخته سیاه را با پارچه ای که با روغن لیمو پوشانده شده است پاک کنید. سعی کنید دو پارچه را در کیسه قرار دهید تا یک پارچه دیگر برای روز بعد داشته باشید زیرا باید تخته سیاه را روزانه تمیز کنید.

2. برای تمیزکردن تخته گچی نوشابه را امتحان کنید

برای پاک کردن تخته سیاه نوشابه را امتحان کنید! به نظر می رسد که کوکاکولا تخته گچی شما را چسبناک و غیرقابل استفاده می کند، اما بسیاری از مردم از محصول نوشابه به عنوان یک ماده پاک کننده استفاده می کنند و گزارش می دهند که تخته های گچی را به طور کامل تر از آب تمیز می کند. 

استفاده از نوشابه در تمیز کردن تخته سیاه (تخته سبز) - پارس وایت برد

پارچه مرطوب را به نوشابه آغشته کنید!

نصف فنجان کوکاکولا را در یک کاسه بریزید. یک پارچه مرطوب بردارید و آن را در کاسه فرو کنید و مقداری از کوکاکولا روی پارچه بریزید. با این حال، هر مارکی از نوشابه، از جمله پپسی یا نوشابه رژیمی، باید کارساز باشد.

تخته را به کمک پارچه نوشابه ای پاک کنید!

پارچه پوشیده از کوکا را بردارید و روی تخته گچی پاک کنید. افرادی که این را امتحان کرده اند گزارش می دهند که بدون به جا گذاشتن گرد و غبار گچ خشک می شود.

سعی کنید زیاد از نوشابه استفاده نکنید!

همچنین احتمالاً تخته گچی شما را چسبناک نخواهد کرد مگر اینکه زیاد از آن استفاده کنید. پارچه را داخل آن بکشید. شما به اندازه کافی کوکاکولا روی پارچه که از پارچه می چکد نمی خواهید. سودا ممکن است در واقع چسبیدن گچ به تخته را آسان تر کند.

از سرکه و آب استفاده کنید. سعی کنید آب و سرکه سفید را با هم مخلوط کنید و از یک پارچه برای پاک کردن تخته گچی با آن استفاده کنید. این معجون نه تنها بوی خوبی خواهد داشت، بلکه از ایجاد رگه ها نیز جلوگیری می کند. 

3. از مخلوط سرکه و آب استفاده کنید

استفاده از محلول سرکه و آب می تواند در تمیزکردن تخته گچی به شما کمک کند.

تمیز کردن تخته گچی با مخلوط آب و سرکه - پارس وایت برد

مواظب ظاهر تخته سیاه خود باشید!

سرکه سفید بهترین انتخاب است زیرا سرکه های دیگر (مانند بالزامیک) رنگی دارند که می تواند به ظاهر تخته سیاه آسیب برساند.

از ترکیب مناسب آب و سرکه استفاده کنید!

قبل از قرار دادن یک پارچه در مخلوط، نصف فنجان سرکه را به چهار فنجان آب ولرم اضافه کنید. تخته را پاک کنید. قبل از پاک کردن تخته، پارچه را بچرخانید تا خیس نشود.

به تخته گچی اجازه دهید در هوای آزاد خشک شود!

بهترین کار این است که اجازه دهید تخته گچی در هوا خشک شود، وقتی که تمام گرد و غبار گچ را از سطح آن پاک کردید. این امکان وجود دارد که فقط از آب برای پاک کردن تخته سیاه استفاده کنید. سرکه قدرت پاک کنندگی را افزایش می دهد.

روش سوم تمیز کردن تخته گچی: پاک کردن تخته سیاه با مواد شیمیایی!

آخرین روشی که برای تمیزکردن تخته گچی به شما پیشنهاد می کنیم استفاده از مواد شیمیایی است که در ادامه شرح می دهیم.

1. ترکیب آب با پاک کننده خانگی را امتحان کنید

گاهی اوقات تخته های سیاه نیاز به تمیز کردن سخت تری دارند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که تخته گچی شما دارای لکه های جوهر، اثر انگشت یا مداد رنگی باشد.

نحوه تمیز کردن تخته گچی با مخلوط آب و مایع ظرفشویی - پارس وایت برد

از چند قطره مایع ظرفشویی استفاده کنید!

یک پاک کننده ملایم مانند چند قطره مایع ظرفشویی را روی آب بمالید و از آن برای پاک کردن لکه ها با یک پارچه استفاده کنید. یک پاک کننده غیر روغنی را انتخاب کنید که ساینده نباشد. می توانید تخته گچی را فقط با آب و یک پارچه تمیز کنید، اما وقتی خشک می شود ممکن است بقایای خاکستری روی آن از گچ باقی مانده باشد.

مواظب اشباح باشید!

استفاده از آب روی تخته سیاه باعث ایجاد پدیده ای به نام شبح می شود. این بدان معنی است که، حتی اگر گرد و غبار گچ را پاک کرده باشید، یک طرح کلی باقی مانده است. استفاده از پاک کننده ترکیبی آب و مایع پاک کننده می تواند احتمال این اتفاق را کاهش دهد.

باقی مانده آب را از روی تخته پاک کنید!

می توانید پس از پاک کردن تخته گچی با آن، محلول آب را از روی تخته جدا کنید.

2. استفاده از محلول مخصوص پاک کردن تخته گچی موجود در بازار

خرید پاک کننده تخته سیاه تجاری. پاک کننده های تجاری مخصوص تخته سیاه وجود دارد که به طور خاص برای این منظور طراحی شده است. این را می توان در بسیاری از فروشگاه های معلم و لوازم اداری و همچنین برخی از فروشگاه های بزرگ پیدا کرد. روش استفاده از این محلول ها را در ادامه شرح می دهیم.

در تمیز کردن تخته سیاه از محلول های پاک کننده استفاده کنید - پارس وایت برد

از پاک کننده های محلول در آب استفاده کنید!

برخی از پاک کننده های تجاری بر پایه آب و پیش مخلوط هستند. آنها در بطری های اسپری با اپلیکاتور در بالای بطری عرضه می شوند. مقداری از پاک کننده را روی یک حوله اسپری کنید و از آن برای پاک کردن تخته گچی استفاده کنید.

از پاک کننده های مبتنی بر فوم کمتر استفاده کنید!

 سایر پاک کننده های تجاری بر پایه فوم هستند. برخی از پاک کننده ها در صورت استفاده مکرر می توانند به سطح تخته گچی آسیب برسانند.

از انواع رایحه های پاک کننده ها اطلاعات کسب کنید!

پاک کننده های تجاری دارای رایحه های متفاوتی مانند نعناع هستند. پاک کننده های فوم می توانند از ایجاد رگه ها جلوگیری کنند زیرا فوم کمتر روی تخته چکه می کند.

3. برای خشک شدن تخته گچی به آن زمان دهید

اجازه دهید تخته سیاه کاملا خشک شود. شما می خواهید اجازه دهید تخته گچی در هوا خشک شود، نه اینکه روند را تسریع کنید.

بهترین نحوه خشک کردن تخته گچی - پارس وایت برد
  1. قبل از اینکه واقعاً نیاز به استفاده مجدد داشته باشید، مطمئن شوید که زمان کافی برای خشک شدن کامل تخته گچی بگذارید.
  2. اگر با گچ روی تخته گچی مرطوب بنویسید، می تواند لکه های سرسختی ایجاد کند که پاک کردن آنها بسیار دشوار است.
  3. بعد از اینکه تخته گچی را تمیز کردید، می توانید با پاک کردن کل تخته با یک پارچه نرم و خشک، فرآیند خشک شدن را تسریع کنید.

نکات مهم در روش های تمیز کردن تخته گچی

  1. تمیز کردن تخته سیاه با پاک کن و پارچه های تمیز و خشک در اکثر روزها کافی است. تمیز کردن تخته گچی با محلول قوی تر فقط یک یا دو بار در هفته لازم است تا گرد و غبار گچ و روغن های باقی مانده از دست ها کاملاً پاک شود.
  2. در فروشگاه‌های لوازم اداری و فروشگاه‌های لوازم آموزشی، می‌توانید دستمال‌های مرطوب یکبار مصرف، اسپری‌ها و پاک‌کن‌های مخصوص را پیدا کنید تا گرد و غبار گچ را به حداقل برسانید.
  3. شیشه پاک کن، الکل مالشی و سایر پاک کننده هایی که فرموله شده اند بدون رگه باشند، به خوبی روی تخته های گچی کار می کنند زیرا خیلی سریع خشک می شوند.

پرسش و پاسخ در زمینه پاک کردن تخته گچی

سوال: چگونه علائمی را که به مدت دو هفته یا بیشتر روی تخته گچی بوده اند پاک کنید؟

جواب: پاک کردن علائمی که به مدت دو هفته یا بیشتر روی تخته گچی بوده اند ممکن است برای تمیز کردن سخت تر باشند. یک پاک کننده مخصوص تخته سیاه، نوشابه، روغن لیمو یا آب و سرکه را امتحان کنید. احتمالاً به چیزی قوی تر از تخته پاک کن یا آب نیاز دارید.

بهترین نحوه پاک کردن تخته گچی و گرین برد چیست - پارس وایت برد

سوال: من از تخته سیاه برای کمد مدرسه استفاده می کنم. آیا محصولاتی وجود دارد که بتوانم در کمد خود ذخیره کنم و از آن استفاده کنم (ترجیحاً اندازه سفر)؟

جواب: یک بطری اسپریتزر اندازه مسافرتی تهیه کنید، آن را با آب پر کنید و 1/2 تا 1 قاشق چایخوری سرکه به آن اضافه کنید. قبل از استفاده آن را کاملا تکان دهید.

سخن پایانی (از تخته گچی و گرین برد خود خوب محافظت کنید!)

ما در تولیدی پارس وایت برد انواع تخته گچی و گرین برد با بهترین کیفیت با قیمت عمده را برای شما عزیزان فراهم کرده ایم. شما با نحوه تمیز کردن تخته گچی یا گرین برد در انواع مدل ها و طرح ها آشنا شدید. بنابراین با محافظت از گرین برد خود میتوانید عمر مفید آن ها را افزایش دهید. برای مشاهده و خرید انواع گرین برد می توانید به این بخش سر بزنید.در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی در این زمینه همین الان با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی